تبلیغات
لذت فهمیدن

لذت فهمیدن
علوم تجربی شیرین ترین درس دنیا 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
لطفا نظر خود را درباره این وبلاگ بنویسید؟


در این مطلب قصد داریم تا چگونگی ساخت کاسه‌هایی کم هزینه و ساده با استفاده از کاغذهای باطله مانند روزنامه را به جای دور انداختن آنها شرح دهیم. از این طریق نه تنها به سادگی کاغذهای باطله را بازیافت می کنیم، بلکه از عمر تخریب بلند مدت آنها در طبیعت و آسیب دیدن محیط زیست نیز جلوگیری می کنیم.

برای بازیافت کاغذهای باطله و ساختن کاسه‌هایی ارزان به مواد زیر نیاز داریم:

·         مقداری آب

·         کاغذهای باطله (روزنامه، مجله، ...)

·         یک مخلوط کن کهنه

·         چسب نواری

·         کیسه پلاستیک                                                          ی کاسه بازیافتی بسازیم (گزارش تصویری)

·         یک کاسه پلاستیکی یا شیشه‌ای

·         یک حوله کهنه

·         رنگ و مواد تزئینی (بنابر سلیقه شخصی)

 

. آماده کردن کاغذهای باطله

در ابتدا کاغذهای باطله را به قطعات کوچکتر بریده و آنها را به مدت یک شب در آب خیس کنید. می توانید رنگ‌ کاغذها را دسته بندی کرده و به صورت جداگانه آنها را خیس کنید تا در مرحله ساخت کاسه از امتیاز طراحی متفاوت برخوردار باشید.

2. پوشاندن کاسه

با استفاده از یک کیسه پلاستیکی کاسه شیشه‌ای یا پلاستیکی که قصد دارید از آن به عنوان قالب استفاده کنید را بپوشانید. از چسب نواری برای پوشش هرچه بهتر و ثابت ماندن کیسه پلاستیکی استفاده کنید. این قالب را روی یک حوله کهنه قرار دهید.

3. مخلوط کردن کاغذها

پس از آنکه کاغذهای باطله به مدت یک شب در آب خیس خوردند، مخلوط را در یک دستگاه مخلوط کن کهنه ریخته و تا زمانی که توده‌ای بزرگ و پرحجم ایجاد شود، آنها را ترکیب کنید.

4. شکل دادن به کاسه

پس از مخلوط کردن کاغذها محصول حاصله را در یک کاسه ریخته و آب اضافی آن را با فشار خارج کنید (تمام آب را نگیرید). خمیر باقی مانده را روی قالبی که آماده کرده‌اید، بمالید. لایه نخست بخش درونی کاسه را شکل می دهد و انتخاب الگوی آن به سلیقه شما بستگی دارد.

5. تکرار مرحله قبل

لایه دوم را روی لایه نخست میمالیم. از این رو، کاسه بازیافتی به راحتی نمی شکند و می تواند الگو و طراحی متفاوتی نسبت به لایه نخست داشته باشد. بنا به سلیقه خود می توانید از کاغذهای رنگی که خیس کرده‌اید و یا وسایل تزئینی دیگر استفاده کنید.

6. خشک شدن

کاسه خود را به مدت دو روز در مکانی ثابت قرار دهید تا خشک شود. هنگامی که بخش بیرونی آن سخت شد، کاسه شما تقریبا آماده است.

7. خارج کردن قالب

کاسه را برگردانید و به آرامی کاسه پلاستیکی یا شیشه‌ای را از دورن کیسه پلاستیکی خارج کنید. سپس کیسه پلاستیکی را نیز خارج کنید. درون کاسه بازیافتی همچنان مرطوب است. اجازه دهید تا کاسه به مدت یک روز دیگر خشک شود.

اکنون کاسه پلاستیکی حاضر است. به یاد داشته باشید که نباید دیگر آن را خیس کنید. لازم به ذکر نیست که نباید از آن برای مواد خوراکی استفاده کنید، اما با کمی ذوق و سلیقه به عنوان وسیله‌ای دکوری فوق العاده است.

 [ شنبه 31 فروردین 1392 ] [ 07:53 ب.ظ ] [ رضا ابوالقاسمی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت برقراری ارتباط بهتر و صمیمی تر با دانش آموزان می باشد شما می توانید نظرات و مطالب خود را به آدرس rezabehtarin@yahoo.com ارسال کنید

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :